4. ročník – 2013

4. Radouňská traktroriáda

Ani letos nebylo porušeno pravidlo, že poslední víkend v květnu v Kostelní Radouni patří traktoriádě. Již 4. ročník Radouň Czech Traktor Párty – tedy setkání majitelů traktorů všeho zaměření, věku i stavu – se uskutečnil 25. května 2013. Z blízkého okolí i vzdálenějších míst přijelo ukázat své nablýskané a vyparáděné stroje celkem 19 majitelů. Bylo to oproti jiným ročníkům méně, ale počasí pořadatele trochu zabrzdilo v rozletu. Na předváděcí  ploše byla k vidění i řada nesoutěžních strojů zemědělské nebo lesnické techniky, které laskavě zapůjčily sponzorské firmy z okolí, za což jim pořadatelé dodatečně děkují. Celá akce byla zahájena spanilou jízdou přihlášených strojů po Kostelní Radouni, při které sklidily velký obdiv.

Odpoledne pokračovalo zábavně soutěžním programem. První vypsanou disciplínou byl tradiční slalom mezi kužely poslepu, pouze s navigováním od spolujezdce. Ze 13 přihlášených dvojic se nejrychlejší jízdou prezentovala dvojice František Stejskal s navigátorem Oldřichem Miláčkem z Kostelní Radouně na stroji Zetor Super 50.

Druhou „ryze zemědělskou“ soutěží byla práce s nářadím – tentokrát to bylo couvání s válcem ve slalomové trati. Zde s přehledem zvítězil domácí soukromý zemědělec Oldřich Miláček, před 67 letým Vladislavem Červem, který je také z Kostelní Radouně a třetí byl Roman Prokeš z Fraheže.

Třetí dosciplínou bylo skopení jedné kopy sena a druhý člen dvojice dojil velkého panáka „mléka“ z umělého vemene. U této soutěže bylo nejvíce legrace a špičkování z řad publika. Zde s přehledem vyhrála Miláčková Simona společně s dojičkou Janou Dvořákovou. Druzí a třetí skončilu zástupci Dolní Radouně ve složení manželé Pavel a Věra Šindelářovi a Pavel Hrubý s Veronikou Šlajchrtovou.

Novou a zároveň závěrečnou disciplínou bylo vypití 0,5 litru tekutiny (jaká tekutina se pila nechám na čtenářích, ale vodu všichni nepili) s následnou prací s cepem, kdy každý závodním měl zatlouci do bedny 24 kolíků pouze za pomoci cepu. Byla docela legrace, protože tato disciplína nevyžadovala sílu, ale spoustu trpělivosti a citu v rukách. Vítězem se stal opět domácí borec Michal Novák, před Františkem Stejskalem a Václavem Krčkem, který je z Okrouhlé Radouně.

Jako každý rok mohli příchozí diváci v průběhu celé akce volit nejoblíbenější stroj. Někteří volili starší stroje z důvodů nostalgie ( nejstarší stroj má v technickém průkaze datum výroby 1957), někteří dali na originalitu a ti co vědí, co obnáší udržet tyto stroje v chodu, vsadili na celkovou „vymazlenost“ traktorů. Celkem hlasovalo více jak 170 diváků, z nich někteří byli na závěr vyhlašování odměněni věcnými cenami v tombole. Na třetím místě se 16 hlasy se umístnil  František Stejskal z Kostelní Radouně se strojem Zetor Super 50, druhý skončil stroj domácí výroby z motoru Jawy 250 pana Jana Koubka z Humpolce. S přehledem zvítězil Pavel Hrubý z Dolní Radouně se strojem Zetor 6748, který získal skoro třetinu hlasů. Pavel Hrubý získal i cenu od odborné poroty, kterou tvořili majitelé všech vystavených strojů a Ti asi nejspravedlivěji ohodnotili stroj, kterému je věnováno nejvíc úsilí, času i peněz.  Všech skoro 300 návštěvníků mohlo ochutnat pečené prase, které chutnalo určitě všem, zapít jej bylo také čím, takže pro drtivou většinu návštěvníků byla návštěva Kostelní Radouně spojena s příjemnými zážitky. Poděkování patří hrsce nadšenců, kteří tuto akci uspořádali, samozřejmě všem sponzorům a tak již můžeme očekávat 5. Traktoriádu v roce 2014.

Za pořadatele: Václav Lukš

 

 

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY: